Squash tylko dla wyższych sfer ?

Niektórym Polakom wydaje się, że squash jest przeznaczony dla osób z wyższych sfer, ponieważ ceny wynajmu kortu i ceny sprzętu są zbyt wysokie dla przeciętnie zarabiającego obywatela naszego kraju, a poza tym konieczne jest posiadanie wyjątkowego talentu sportowego, aby squasha uprawiać. Otóż nic bardziej mylnego…
Ceny wynajmu kortu squasha kształtują się w Polsce w granicach 50 zł. za godzinę w godzinach szczytu do podziału nawet na 4 osoby, a rakietę i piłkę można wypożyczyć w klubie za ok. 5 zł lub kupić na własność już od ok. 80 zł. Pozostałe wyposażenie to buty halowe na jasnej podeszwie koszt ok. 100-180 zł, koszulka i spodenki sportowe.
Do uprawiania squasha nie są też niezbędne wyjątkowe talenty sportowe. W tą grę może grać każdy, ponieważ piłka odbija się od ścian i praktycznie zawsze pozostaje w korcie nawet po nieudanym uderzeniu. Technika uderzeń jest stosunkowo prosta, jak również sposób liczenia punktów.
Jedynym warunkiem uprawiania squasha jest zasada fair play. Squash jest bowiem grą dżentelmenów, którzy szanują zdrowie partnera podczas gry i nie podejmą próby uderzenia piłki w sytuacji w której groziłoby to trafieniem piłką lub rakietą przeciwnika. Podczas gry wymagana jest również kultura osobista na najwyższym poziomie. Nie ma miejsca w korcie squasha dla osób, które przykładowo nie potrafią powstrzymać się od wypowiadania wulgarnych słów po nieudanym uderzeniu. Należy pamiętać, że w korcie obok mogą squash trenować dzieci, które będą brały przykład z zachowań dorosłych.

Biorąc pod uwagę powyższe uwagi w kontekście mojego osobistego 35 letniego doświadczenia ze squashem mogę z całą pewnością stwierdzić, że określenie „squash jest przeznaczony dla osób z wyższych sfer” dotyczy wyłącznie osób wzorowo zachowujących się w korcie squasha. W żaden sposób to określenie nie dotyczy osób nie posiadających tytułów, majątków, funkcji, ale przestrzegających w korcie squash zasady fair play…

Wojciech Emil Kosow